Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNIEJ NAD WOD¡

Data publikacji 19.07.2010
indeks
Słoneczna pogoda i wakacje zachęcają do spędzania czasu na basenach lub nad jeziorami. Niestety wśród osób, które się tam pojawiają są tacy, których zachowanie doprowadza do ludzkich tragedii.
 
Nieumiejętne korzystanie ze sprzętu pływającego, alkohol, popisy i nieodpowiedzialne zachowanie w trakcie kąpieli to główne przyczyny prowadzące do utonięć lub trwałego kalectwa. Zwracamy uwagę, aby korzystając ze sprzętu wodnego tj. kajaków, rowerów wodnych, łodzi, pamiętać  o zabraniu koła i kamizelki  ratunkowej. To żadne  bohaterstwo żeglować bez kamizelki - to głupota! W przypadku wywrotki łodzi, nawet najlepszy pływak może mieć kłopoty z wypłynięciem na powierzchnię spod żagla czy łódki, szczególnie, gdy jego ciało jest wygrzane na słońcu!
Wyjątkowo czujni musimy być, gdy nad wodę zabieramy dzieci. Wykazują one wiele sprytu i zaangażowania, aby zniknąć nam z oczu, a nad wodą to szczególnie niebezpieczne. Od najmłodszych lat należy przyzwyczajać pociechy do zakładania kamizelki ratunkowej lub innych elementów, które pozwalają utrzymywać się na wodzie.
W większości miejsc, nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy, to ciężka i odpowiedzialna praca, musimy więc stosować się do wydawanych przez nich poleceń, a nie wdawać się w dyskusję. Każde naruszanie przepisów bezpieczeństwa nad wodą, oraz  niestosowanie się do poleceń ratowników, w razie wezwania Policji będzie stanowczo i bezwzględnie egzekwowane.
Rzecz najważniejsza i nie podlegająca żadnej dyskusji. Bezwzględnie w czasie pobytu nad wodami, w czasie korzystania ze sprzętu do pływania nie należy spożywać alkoholu. To właśnie alkohol  i zachowanie pod jego działaniem jest główną przyczyną tragedii. Popisy podczas skakania do wody ze słupków, podestów i drzew w miejscach niedozorowanych przez ratowników, w miejscach nieznanych to śmierć lub trwałe kalectwo.
Rozum najczęściej przychodzi jednak po fakcie. Dlatego apelujemy o rozsądek, rozwagę i przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się. W tych miejscach powinniśmy  odpocząć, a nie przeżywać tragedii. 
 
Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których trzeba pamiętać zawsze i wszędzie, a które pozwolą nam bezpiecznie spędzać wolny czas.   

1. Kąpmy się zawsze w miejscach oznakowanych jako dozwolone do kąpieli. Tzw. "dzikie" kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.            
2. Pełną satysfakcję z kąpieli możemy mieć wtedy, gdy czuwa nad nami ratownik WOPR - świadczy o tym biała flaga nad kąpieliskiem. Gdy flaga jest czerwona lub jej nie ma - kąpiel jest zabroniona.           
3. Nie wolno pływać zaraz po jedzeniu. Należy odczekać około dwie godzin, aby móc bezpiecznie się kąpać.            
4. Nie można wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym słońcem np. opalaniem - grozi to szokiem termicznym i omdleniem. Przed wejściem do wody trzeba schłodzić okolicę serca, karku. barków i twarzy.           
5. Absolutnie nie wolno kąpać się po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
6. Nadmierna brawura w wodzie spowodowała niejedno nieszczęście. Lepiej nie próbować przepływać rzekę wpław czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.            
7. Skoki do wody, nawet znanej, z dużej wysokości są niebezpieczne - grożą urazem głowy lub kręgosłupa. Gdy dno i głębokość są nieznane jest to czyste samobójstwo. Również niebezpieczne są skoki z niedużej wysokości, ale do wody płytkiej.            
8. Rodzice nie mogą spokojnie leżeć na kocu, gdy ich pociechy kąpią się w wodzie. Wystarczy moment, aby dziecko stało się ofiarą wody. Dlatego zawsze jedno z rodziców musi czuwać bezpośrednio nad kąpiącym się maluchem.    
9. Gdy korzystamy ze sprzętu pływającego (rowery wodne. kajaki, łódki) zakładajmy zawsze kapok, nawet gdy mamy kartę pływacką. Dzieci na sprzęcie pływającym muszą obowiązkowo mieć na sobie kapok. Daje to gwarancję, że gdy wypadniemy do wody utrzymamy się na jej powierzchni.           
10. Gdy w wodzie złapie nas bolesny skurcz mięśni nie wolno wpaść w panikę. Wzywajmy pomocy , gdy jest ktoś kto może jej udzielić. W przeciwnym razie trzeba położyć się na plecach, spokojnie oddychać i spróbować zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie.            
Pamiętając o tych zasadach z pewnością bezpiecznie spędzimy urlop nad wodą.
 
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa nad wodą, skorzystaj z broszury oraz plakatu pn. ”Bezpieczna Woda” które w formie elektronicznej dostępne są na portalu: http://www.policja.pl/ 




Powrót na górę strony