Aktualności

Z MŁODZIEŻĄ I RODZICAMI O UŻYWKACH I PRZEMOCY

Data publikacji 21.11.2023

Przemoc rówieśnicza, narkotyki, dopalacze to wciąż aktualny problem społeczny, który zagraża młodym ludziom. Aby zminimalizować czyhające niebezpieczeństwa w środowisku szkolnym policjanci prowadzą wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne. Poza edukacją młodzieży funkcjonariusze spotykają się także z ich rodzicami i gronem pedagogicznym. Tym razem oborniccy policjanci spotkali się z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Maniewie.

W dzisiejszym nastawionym na konsumpcję świecie młodzież w sposób szczególny narażona jest na wszelkiego rodzaju propozycje związane z zażyciem narkotyków i dopalaczy. Wielu z młodych ludzi szuka nowych doświadczeń czy też rozwiązania swoich problemów  poprzez ucieczkę w urojony i sztuczny świat jaki oferuje narkomania.

Aby zminimalizować ryzyko kontaktu na narkotykami i dopalaczami oborniccy policjanci prowadzą szereg przedsięwzięć w obszarze profilaktyki uzależnień od środków odurzających. Działania te powadzone są nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również z nauczycielami i rodzicami. To właśnie rodzice i nauczyciele mają możliwość zauważenia niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o zainteresowaniu i eksperymentowaniu z narkotykami przez młodych ludzi.

Podczas ostatniego spotkania mundurowi podkreślili znaczenie wczesnego rozpoznania zainteresowania tematyką narkotyków wśród młodzieży. Funkcjonariusze wykorzystując walizkę z atrapami środków odurzających oraz przedmiotów służących do ich zażywania przedstawili podstawowe informacje związane ze zjawiskiem odurzania się. Omówili także kwestie konsekwencji zdrowotnych, prawnych i moralnych związanych ze zjawiskiem narkomanii, czy też przyczyn, dla których młody człowiek sięga po używki. Podczas spotkania policjanci zwrócili się do dorosłych z apelem by w natłoku codziennych obowiązkach nie zapomnieć o dzieciach, dla których często niestety brakuje czasu.  

Kolejnym tematem spotkania była przemoc rówieśnicza stosowana przez młodzież w szkołach a także stosowana w przestrzeni internetowej. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, iż przemoc, to nie tylko bicie, kopanie czy popychanie, ale i zastraszanie, wyzywanie, poniżanie, czy „hejtowanie” przez Internet. Policjanci zwrócili też uwagę na to, iż na przemoc zawsze należy reagować i nie można pozostawać na nią obojętnym.

Istotą tego typu działań policjantów jest upowszechnianie wśród młodzieży i rodziców wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, a także uświadomienie młodzieży, że przemocy nie należy stosować oraz, gdzie można szukać pomocy jeśli jest się jej ofiarą lub świadkiem.

Mamy nadzieję, że młodzież wyciągnie wnioski ze spotkań i będzie potrafiła właściwie zareagować na niewłaściwe zachowania.

PW/IL

Powrót na górę strony