Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KONFERENCJA „BEZPIECZNI W INTERNECIE”

Data publikacji 18.03.2021

Wczoraj w godzinach popołudniowych odbyła się konferencja związana z cyberbezpieczeństwem. Jej organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu, Filia w Obornikach oraz Komenda Powiatowa Policji w Obornikach. Spotkanie odbywało się w formule on-line.

Internet i urządzenia mobilne niewątpliwie na trwałe zmieniły „nasz świat”. Wiąże się z tym wiele udogodnień, pozwalających poszerzyć własną wiedzę, odwiedzać najdalsze miejsca na Ziemi czy zaznać rozrywki. Nowoczesna technologia to jednak niestety nie tylko zabawa, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy czy łatwego dostępu do nieodpowiednich treści, z którymi kontakt zwłaszcza dla młodego człowieka jest szczególnie szkodliwy.

W trakcie konferencji panie Emilia Piątkowska i Ewelina Szmydt z Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie przedstawiły kwestie uzależnienia behawioralnego od interentu. Ważnym elementem ich wystąpienia było wskazanie na czynniki ryzyka, czynniki chroniące i skutki uzależnienia.

W dalszej kolejności przedstawiciel Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu omówił cyberprzestępstwa od strony przestępcy podpowiadając tym samym w jaki sposób bronić się przed cyberatakiem. Funkcjonariusz zwrócił uwagę słuchaczy m.in. na geotagging czyli wskazywanie współrzędnych geograficznych obiektu na wykonanym przez nas zdjęciu udostępnionym później na choćby portalu społecznościowym. Policyjny ekspert w swoim wystąpieniu mocny nacisk położył na właściwe zabezpieczenie danych w sieci, które mogą być wykorzystane przez internetowych przestępców.

Zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i cyberprzemocą przedstawił następnie mł. asp. Paweł Witzberg z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Uwaga słuchaczy została skupiona na zagrożeniach wynikających choćby z zawierania interenetowych znajomości, negatywnych treści nawołujących do nienawiści czy promujących niezdrowy i ryzykowny tryb życia. Policyjny profilaktyk omówił formy cyberprzemocy i jej cechy, wskazując jednocześnie jak poważny jest to problem i jak tragiczne mogą być jej skutki. Przedstawiono także procedurą interwencyjną szkoły na wypadek jej wystąpienia oraz istotę działań profilaktycznych w tym zakresie. Ważną sprawą podjętą podczas wystąpienia była kwestia więzi z dzieckiem i spędzania z nim czasu.

Wierzymy, że wiedza i doświadczenie przekazane podczas wystąpień prelegentów w sposobach wykorzystania Internetu i ochrony przed cyberprzestępcami okażą się cenne i pożyteczne zarówno w zawodowym jak i prywatnym życiu.

 

mł. asp. Paweł Witzberg

  • KONFERENCJA „BEZPIECZNI W INTERNECIE”
    KONFERENCJA „BEZPIECZNI W INTERNECIE”
  • KONFERENCJA „BEZPIECZNI W INTERNECIE”
    KONFERENCJA „BEZPIECZNI W INTERNECIE”
Powrót na górę strony