SKUTEREM PO WODZIE - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

SKUTEREM PO WODZIE

Data publikacji 23.06.2020

Masz skuter wodny i już planujesz wodne wojaże? A może myślisz o spróbowaniu tej emocjonującej aktywności? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj dobre rady policjantów z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.

Nastały długo wyczekiwane letnie dni i coraz chętniej wyjeżdżamy nad wodę. Dla osób aktywnych i lubiących adrenalinę jest to dobra okazja, by wypróbować swoich sił w sportach wodnych. Popularne w ostatnim czasie stały się skutery wodne. Dlatego policyjni wodniacy przedstawiają zasady, którymi należy się kierować, aby lato i sezon wodny był dla wszystkich bezpieczny.
 
Skuter wodny to mały statek o napędzie mechanicznym, przystosowany do przewozu jednej lub więcej osób, przeznaczony do ślizgów lub wykonywania ewolucji na wodzie. W granicach powiatu poznańskiego istnieje legalna możliwość pływania skuterami wodnymi na Jeziorze Niepruszewskim oraz Jeziorze Bnińskim oraz po rzece Warta. Korzystając z tych akwenów każdy sternik i użytkownik skutera powinien jednak zapoznać się z regulaminami wewnętrznymi, z których dokładnie otrzyma informacje w jakie dni, w jakich godzinach oraz na jakim zasięgu obszaru akwenu powinien pływać. 
 
Kolejnymi działaniami sternika planującego taką aktywność powinno być:
1. sprawdzenie stanu technicznego skutera,
2.  skompletowanie dokumentów :
●  do pływania skuterem (oraz innej jednostki pływającej powyżej 10kW) uprawnia patent co najmniej Sternika Motorowodnego (młodzież do 16 roku życia mogą pływać na sprzęcie z ograniczeniem mocy silnika do 60kW), 
● dowód rejestracyjny,
3. wyposażenie w środki ratunkowe oraz zrywkę umożliwiającą awaryjne wyłączenie silnika,
4. gaśnice są obowiązkowe tylko w przypadku skuterów, których długość przekracza 3,5 metra, a prawidłowa ich ilość zależy również od mocy silnika,
5. znajomość przepisów żeglugowych pod kątem funkcjonowania szlaku żeglownego,
6. sprawdzenie zapowiadanej pogody, a w szczególności wiedza o nadchodzących anomaliach pogodowych.
 
ZŁOTE ZASADY UŻYTKOWNIA SKUTERÓW WODNYCH:
● Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu.
● Sprawdzaj stan techniczny skutera jeszcze przed zwodowaniem.
● Przed wypłynięciem zakładaj zrywkę na nadgarstek lub mocuj ją do kamizelki, co pozwoli na jej  prawidłowe działanie.
● Nie wytwarzaj fali w portach, w pobliżu plaż lub innych jednostek pływających np. kajaki, rowerki wodne, deski SUP.
● Pamiętaj, że do holowania narciarza lub statku powietrznego wymagana jest dodatkowa licencja.
● Pamiętajmy o prawie drogi, które mówi, że łodzie, w tym skuter o dużej prędkości, w hierarchii ustępują na wodzie innym jednostkom pływającym. 
 
Podstawy prawne, które warto znać: 
  • Uchwała nr XIV/185/V/2016 Rady Miasta w Poznaniu z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na niektórych jeziorach powiatu poznańskiego. 
  • Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. w sprawie śródlądowych dróg wodnych.
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 8 listopada 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury  z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie polskiego rejestru jachtów oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.

KWP Poznań