Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W KPP OBORNIKI

Data publikacji 21.03.2019

20 marca br. Komenda Powiatowa Policji w Obornikach wzięła udział w ogólnopolskim projekcie pn. „Dzień Przedsiębiorczości” odbywający się pod patronatem Prezydenta RP. W jednodniowych praktykach uczestniczyli uczniowie obornickiego Liceum Ogólnokształcącego.

20 marca br. do Komendy Powiatowej Policji w Obornikach w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” zgłosili się uczniowie tutejszego Liceum Ogólnokształcącego. Powyższe spotkanie było szansą poznania specyfiki zawodu policjanta oraz okazją do pozyskania informacji o niezbędnych wymaganiach jakie trzeba spełnić by móc służyć w Policji.

Podczas spotkania uczniowie zostali oprowadzeni po ważnych miejscach obornickiej Komendy. W pierwszej kolejności zaprezentowano stanowisko kierowania jednostką, gdzie omówiona został odpowiedzialna funkcja Oficera Dyżurnego. Tutaj też uczestnicy spotkania mieli możliwość obserwacji swojego miasta z perspektywy kamer monitoringu miejskiego. Następnie każdy miał okazję wejścia za „kraty” policyjnego aresztu, by chwilę później zająć miejsce na twardej pryczy. Młodzież miała możliwość wejścia do policyjnego radiowozu i użycia sygnałów pojazdu uprzywilejowanego. Niewątpliwą atrakcją dla młodych ludzi była także okazja przymierzenia elementów policyjnego umundurowania oraz wyposażenia wykorzystywanego w codziennej służbie. W trakcie spotkania mł. asp. Paweł Witzberg omówił zawód policjanta, przybliżając specyfikę tej ważnej dla społeczeństwa służby. Podczas prowadzonych rozmów przedstawił podstawowe informacje dot. Policji, realizowanych zadań czy też jej funkcjonowania. Na koniec spotkania wyjaśniał zainteresowanym jak przebiega proces rekrutacji do Policji oraz jak wygląda dalsza ścieżka zawodowa policjanta.

W dalszej części uczniowie spotkali się z instruktorem strzelań policyjnych, który zaprezentował jednostki broni palnej wykorzystywane w Policji. Poza danymi technicznymi omówiono zasady ich działania ze szczególnym uwzględnieniem ich śmiercionośnej siły. Podkreślono tu, że broń palna to nie zabawka, i należy obchodzić się z nią w sposób odpowiedzialny i świadomy, przestrzegając obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Kolejnym punktem było spotkanie z technikiem kryminalistyki. Uczniowie dowiedziały się co to jest ślad i jakie znamy jego rodzaje. W trakcie swojego wystąpienia funkcjonariusz opowiedział między innymi o śladach dermatoskopijnych, mechanoskopijnych, traseologicznych, zapachowych, biologicznych czy choćby mikrobiologicznych i sposobach ich zabezpieczania.

Policjant poza podstawowymi informacjami dot. kryminalistyki podzielił się swoim typowym dniem służby. Młodzież z dużym skupieniem słuchała o oględzinach, mających na celu ujawnienie różnorakich śladów, a następnie ich skrupulatne zabezpieczenie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że dokładna praca technika pozwala poznać sposób działania sprawcy. Istotą jego pracy jest to, że właściwie zabezpieczone ślady pozwalają nie tylko odtworzyć zdarzenie, ale też udowodnić winę przestępcy.

Nieodłącznym atrybutem technika kryminalistyki jest walizka modułowa, którą zabiera na każde zgłoszenie o przestępstwie. Podczas spotkania uczniowie mieli okazje zobaczyć co w niej się kryje. W jej wnętrzu uczniowie dostrzec mogli różnego rodzaju klucze i narzędzia, proszki do ujawniania śladów, wymazówki, czy też specjalne pędzle. Poza specjalistycznym sprzętem technik ma zawsze chirurgiczne rękawiczki oraz wyjałowiony kombinezon. Jak sam tłumaczył, wszystko po to, aby na miejscu przestępstwa zostawić jak najmniej śladów własnych, a ujawnić te należące do przestępcy. W czasie trwania lekcji policyjny detektyw na oczach uczniów dokonał zabezpieczenia śladów. Ślady te najpierw opylane były specjalnym środkiem, a następnie zabezpieczone przy użyciu folii daktyloskopijnych.

W dalszej części spotkania była rozmowa z funkcjonariuszem Wydziału Kryminalnego. Pani detektyw w rozmowie z uczniami omówiła specyfikę pracy kryminalnej Policji. W trakcie wizyty przybyli „goście” mieli okazję poznać m. in. pracę dochodzeniową – śledczą uczestnicząc w pozorowanym przesłuchaniu. Tutaj również pani detektyw omówiła tematykę związaną z odpowiedzialnością nieletnich.

W ostatniej części „Dnia Przedsiębiorczości” uczniowie spotkali się z funkcjonariuszem Zespołu do Spraw Wykroczeń. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się jakie kary grożą za popełnione wykroczenia, a także o sposobie przeprowadzania czynności m.in. wyjaśniających czy też sposobie ich zakończenia.

Niewątpliwie to był niezwykle owocny dzień dla uczestników spotkania. Przybyłym gościom bardzo dziękujemy za wizytę.

 

Powrót na górę strony