POLICJANCI ROZMAWIAJĄ O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS ŚWIĘTA ZMARŁYCH - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

POLICJANCI ROZMAWIAJĄ O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS ŚWIĘTA ZMARŁYCH

Data publikacji 31.10.2018

W związku ze zbliżającym się Świętem Zamarłych funkcjonariusze KPP Oborniki odwiedzają okoliczne nekropolie. W krótkich rozmowach ostrzegają przed złodziejami, zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz informują jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem.

Najbliższe dni to czas, w którym odwiedzamy groby swoich najbliższych. W okresie poprzedzającym 1 listopada wielu z nas uda się na cmentarz by uporządkować i przygotować miejsce spoczynku bliskich nam osób. Niestety czas zadumy i refleksji jednych, dla drugich jest okazją do kradzieży. Pozostawiona na chwilę bez nadzoru torebka, czy kurtka może bowiem szybko stać się łupem przestępców. Pozostawionym bez obecności mieszkańców domem czy mieszkaniem mogą zainteresować się  włamywacze. Nie mniej istotne w tym czasie jest również bezpieczeństwo w ruchu drogowym. O grożących niebezpieczeństwach oraz sposobach uchronienia się przed nimi rozmawiają policjanci kontrolujący nekropolie na terenie całego powiatu obornickiego. Policjanci zwracają uwagę na kwestie kieszonkowców wykorzystujących moment kiedy na cmentarzu robi się tłoczno czy też nie najlepiej pilnowanych torebek i odzieży wierzchniej, które bez właściwego nadzoru mogą wpaść w ręce pospolitych przestępców. Jednocześnie funkcjonariusze rozdają ulotki zawierające podstawowe informacje dot. bezpieczeństwa w okresie Święta Zmarłych.

 

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  • Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  • Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • W okolicach cmentarzy, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać nasza nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Paweł Witzberg/Maciej Forecki