Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DEBATY SPOŁECZNE „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW”

Data publikacji 29.04.2017

W dniach 20 i 27 kwietnia na terenie powiatu obornickiego odbyły się dwie debaty społeczne zatytułowane „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”, których organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Obornikach. Tematem przewodnim spotkań były zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda, programem „Dzielnicowy bliżej nas” oraz ofertą działań profilaktycznych realizowanych przez Policję w środowisku lokalnym.

Priorytetowe kierunki działań polskiej Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz innym zagrożeniom społecznym znalazły odzwierciedlenie w Priorytecie nr 1 Komendanta Głównego Policji na lata 2016-2018 w postaci „Zwiększenia efektywności działań Policji na rzecz wzmocnienia współpracy ze społeczeństwem”. Wśród zadań przypisanych do tego priorytetu znalazło się m.in. zacieśnianie współpracy ze społecznością lokalną poprzez organizację debat społecznych z uwzględnieniem wniosków z analizy zagrożeń lokalnych.

W toku realizacji powyższych zadań w zeszłym tygodniu 20 kwietnia br. odbyła się debata społeczna, która zorganizowana została w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ryczywole.  Kolejna debata odbyła się przedwczoraj w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach. 

Podczas spotkań policjanci przedstawili i omówili nowe narzędzia, służące komunikacji i wymianie informacji ze społeczeństwem. Funkcjonariusze podczas wystąpień zaprezentowali założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. 

Aplikacja Moja Komenda pozwala by każdy użytkownik szybko uzyskał wszystkie niezbędne informacje dotyczące najbliższych jednostek Policji na terenie kraju oraz ich dane teleadresowe. Kolejną zaletą powyższej aplikacji jest możliwość łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym. Natomiast Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala mieszkańcom wskazać miejsca, w których w odczuciu lokalnej społeczności poczucie bezpieczeństwa jest na niewystarczającym poziomie i niezbędne jest działanie w tym zakresie Policji, jak również wypracowanie rozwiązań wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w celu wyeliminowania istniejącego problemu.

Uczestników spotkań zaznajomiono również z założeniami programu „Dzielnicowy bliżej nas”, którego istotą jest przybliżenie i ułatwienie kontaktu mieszkańca z dzielnicowym. Charakter wypełnianej misji przez dzielnicowego wskazuje na potrzebę utrzymywania bliskiego kontaktu ze społecznością, w szczególności w obsługiwanym rejonie służbowym, jak również z instytucjami zajmującymi się bezpośrednio i pośrednio bezpieczeństwem i porządkiem publicznym.

W trakcie debat omówione zostały także działania profilaktyczne realizowane przez Policję w środowisku lokalnym. Zaprezentowano obszary działania w zakresie profilaktyki społecznej oraz realizowane programy profilaktyczne. W trakcie wystąpień policyjnego profilaktyka podkreślony został aspekt cyberzagrożeń w odniesieniu do niebezpiecznych zabaw i gier funkcjonujących w cyberprzestrzeni, a mających odniesienie w realnej rzeczywistości.

Debaty były także okazją do stawiania pytań w kwestiach związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie całego powiatu. Uczestnicy spotkań mieli również możliwość wskazania problemów, które bezpośrednio ich dotykają.

Powrót na górę strony