Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 06.12.2016

Policja w całym kraju odnotowuje coraz więcej oszustw, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem, z prośbą o wodę, sprzedaż artykułów przemysłowych, powołują się na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników, przedstawiają się jako listonosz, policjant, pracownik opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.Powszechnym przykładem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na wnuczka”, „na kolegę” lub „na litość”. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuację rodzinną i materialną ofiary.

W ostatnim czasie ofiarą oszustów padła 82 letnia mieszkanka powiatu obornickiego. Do jej mieszkania wszedł nieznany jej mężczyzna oferujący do sprzedaży produkty tekstylne. Kiedy starsza pani odmówiła zakupu mężczyzna poprosił o nalanie wody do butelki. Gdy kobieta na powyższą prośbę przystała i się obróciła do wnętrza jej mieszkania wszedł kolejny mężczyzna który od razu udał się do pozostałych pomieszczeń. Zauważony przez starszą osobę wybiegł z mieszkania. Za nim wyszedł mężczyzna próbujący sprzedać tanie produkty. Kiedy kobieta sprawdziła mieszkanie po nieoczekiwanej wizycie stwierdziła, że skradziono jej pieniądze w kwocie 800 zł.

To jeden z wielu przypadków zanotowanych przez Policję. Przestępcy uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej.


Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Tak też się stało tym razem.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi?
•    nie wpuszczaj obcych osób do domu,
•    zanim otworzysz drzwi sprawdź przez wizjer lub przez okno – kto to?
•    jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
•    w razie wątpliwości umów się na inny termin. 
•    nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
•    nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
•    postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, np. wygląd nieznajomego, markę samochodu, jakim przyjechał, numery rejestracyjne.
•    jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
•    jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zastawiaj osoby nawet na chwilę samej, poproś sąsiadów o towarzyszenie podczas wizyty nieznajomego.
•    nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
•    w razie wątpliwości poinformuj pilnie POLICJĘ (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Powrót na górę strony