KIERUJĄCY POMIMO COFNIĘTYCH UPAWNIEŃ I NA SĄDOWYM ZAKAZIE - Ruch drogowy - KPP Oborniki

Ruch drogowy

KIERUJĄCY POMIMO COFNIĘTYCH UPAWNIEŃ I NA SĄDOWYM ZAKAZIE

W ciągu ostatnich dni policjanci Komendy Powiatowej Policji w Obornikach wyeliminowali z dalszej jazdy kilku kierowców z cofniętymi uprawnieniami oraz jednego z sądowym zakazem kierowania. Podejrzanym grozi teraz kara więzienia.

4 stycznia w godzinach popołudniowych funkcjonariusze obornickiej drogówki patrolując miejscowość Boguniewo na terenie gminy Rogoźno zauważyli samochód osobowy marki Mazda. Policjanci przystąpili do kontroli drogowej. Podczas sprawdzenia kierowcy okazało się, że 43-latkowi z Rogoźna na mocy decyzji Starosty cofnięto uprawnienia do kierowania. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Jego samochód trafił na parking strzeżony. 

Dwa dni później, 6 stycznia po godzinie 10:00 funkcjonariusze Komisariatu Policji w Rogoźnie patrolując miasto zauważyli pojazd marki BMW. Kierującego zatrzymano do kontroli drogowej. W trakcie sprawdzenia osoby wyszło na jaw, że 22-letni mieszkaniec gminy Rogoźno siadając za kierownicę samochodu miał cofnięte uprawnienia. Badanie trzeźwości wykazało, że był trzeźwy.

Do kolejnego zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa doszło 9 stycznia br. W godzinach rannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach podczas patrolu gminy Oborniki nadali sygnał do zatrzymania kierującemu samochodem marki Honda. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 34-latka oraz posiadane uprawnienia do kierowania. Badanie alkomatem wykazało, iż kontrolowany jest trzeźwy, jednak weryfikacja jego uprawnień pozwoliła stwierdzić, że zostały mu one cofnięte. W trakcie prowadzonych czynności mężczyzna próbując uniknąć odpowiedzialności przekazał mundurowym błędne dane osobowe podając się za członka swojej rodziny. Sprawdzenie przekazanych personaliów pozwoliło stwierdzić, że kierujący umyślnie wprowadził funkcjonariuszy w błąd. Za powyższy czyn o znamionach wykroczenia został ukarany mandatem karnym. Mandatem skończyło się także brak wymaganych dokumentów podczas kontroli drogowej. Mężczyzna nie miał przy sobie zarówno dowodu rejestracyjnego jak również pokwitowania opłacenia składki OC pojazdu. 

Za jazdę na cofniętych uprawnieniach wyżej wymienionym kierującym grozi do 2 lat więzienia.


9 stycznia br. w godzinach wieczornych policjanci Ogniwa Patrolowo -  Interwencyjnego Rogozińskiego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW. Za kierownicą samochodu siedział 19-letni mieszkaniec gminy Rogoźno. W trakcie sprawdzania osoby w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Odebrano mu także prawo jazdy.

Za złamanie sądowego zakazu grozi mu teraz nawet 5 lat więzienia.


Przypominamy!

Zgodnie z art. 180a kodeksu karnego „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Na podstawie art. 244 kodeksu karnego „Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

(PWi)