Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O NARKOTYKACH I DOPALACZACH PODCZAS SZKOLNYCH WYWIADÓWEK

Data publikacji 21.11.2019

Narkotyki i dopalacze to wciąż aktualny problem społeczny, który zagraża młodym ludziom. Aby zminimalizować czyhające niebezpieczeństwa w środowisku szkolnym policjanci prowadzą wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne. Poza edukacją młodzieży funkcjonariusze spotykają się także z ich rodzicami i gronem pedagogicznym. Tym razem obornicki profilaktyk spotkał się z rodzicami i nauczycielami Zespołu Szkół w Rożnowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach.

W dzisiejszym nastawionym na konsumpcję świecie młodzież w sposób szczególny narażona jest na wszelkiego rodzaju propozycje związane z zażyciem narkotyków i dopalaczy. Wielu z młodych ludzi szuka nowych doświadczeń czy też rozwiązania swoich problemów  poprzez ucieczkę w urojony i sztuczny świat jaki oferuje narkomania. Jak niebezpieczny jest to świat pokazują medialne doniesienia informujące o kolejnych śmiertelnych przypadkach zażycia środków odurzających.

Aby zminimalizować ryzyko kontaktu na narkotykami i dopalaczami oborniccy policjanci prowadzą szereg przedsięwzięć w obszarze profilaktyki uzależnień od środków odurzających. Działania te powadzone są nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również z nauczycielami i rodzicami. To właśnie rodzice i nauczyciele mają możliwość zauważenia niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o zainteresowaniu i eksperymentowaniu z narkotykami przez młodych ludzi.

W tym celu mł. asp. Paweł Witzberg w poniedziałek i czwartek przeprowadził szkolenia z obszaru zjawiska narkomanii. Powyższymi działaniami objęto rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie.

W swoich wystąpieniach policyjny profilaktyk podkreślił znaczenie wczesnego rozpoznania zainteresowania tematyką narkotyków wśród młodzieży. Policyjny profilaktyk wykorzystując walizkę z atrapami środków odurzających oraz przedmiotów służących do ich zażywania przedstawił podstawowe informacje związane ze zjawiskiem odurzania się. Funkcjonariusz omówił także kwestie konsekwencji zdrowotnych, prawnych i moralnych związanych ze zjawiskiem narkomanii, czy też przyczyn, dla których młody człowiek sięga po używki. Podczas spotkań zwrócił się do dorosłych z apelem by w natłoku codziennych obowiązkach nie zapomnieć o dzieciach, dla których często niestety brakuje czasu.  

Spotkania z rodzicami było też okazją by omówić podstawowe założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa m.in. w aspekcie odurzania się.

W trakcie realizowanych działań uwagę słuchaczy zwrócono także na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Działania zrealizowano w oparciu o kampanię „Narkotyki i dopalacze zabijają” oraz programu „Dopalacze niszczą życie”.

 

mł. asp. Paweł Witzberg

Powrót na górę strony