MAPA WCIĄŻ DZIAŁA – OBORNICZANIE JĄ POLUBILI - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

MAPA WCIĄŻ DZIAŁA – OBORNICZANIE JĄ POLUBILI

Data publikacji 30.10.2019

Już od ponad 3 lat mieszkańcy Wielkopolski mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzia służącego do zgłaszania zagrożeń, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w najbliższym sąsiedztwie. Obywatele powiatu obornickiego korzystają z niej bardzo aktywnie. Tylko w tym roku zgłosili niespełna 300 spraw za pośrednictwem tego narzędzia.

20 września br. minęły trzy lata od uruchomienia Mapy na terenie województwa wielkopolskiego. W tym czasie mieszkańcy wskazali ponad 1195 tysięcy zagrożeń. Od początku tego roku było ich 275.

Wszystkie zgłoszone zagrożenia są przez policjantów weryfikowane i sprawdzane. W wielu sytuacjach mundurowi potwierdzają sygnalizowane przez obywateli sytuacje i starają się je wyeliminować. Tak jest w tematach najczęściej zgłaszanych – czyli przekroczeniach prędkości, nieprawidłowym parkowaniu, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych czy nieprawidłowej infrastrukturze drogowej. Problemy dotyczące bezpieczeństwa drogowego przekazywane są policjantom ruchu drogowego. To oni wykonują pomiary prędkości przejeżdżających aut i jeśli jest konieczność nakładają grzywny za ujawnione wykroczenia. Podobnie jest z nieprawidłową infrastrukturą drogową. Drogówka ocenia czy jest to rzeczywiście nieprawidłowe i zgłasza sprawę do zarządcy drogi. Tematami pozostałymi zajmują się przede wszystkim dzielnicowi i policjanci patrolowi.

Liczba zgłoszeń naniesionych na mapę, świadczy o dużej aktywności mieszkańców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Sygnały przekazywane przez społeczeństwo pozwalają Policji na eliminowanie niepożądanych zjawisk i poszerzają wiedzę o miejscach ich występowania.

Podkreślamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują interwencyjnego wezwania Policji. W razie zgłoszenia pilnej interwencji należy korzystać z numerów alarmowych 112.

 

KPP Środa Wielkoplska/Paweł Witzberg