LEKCJA Z UDZIAŁEM TECHNIKA KRYMINALISTYKI - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

LEKCJA Z UDZIAŁEM TECHNIKA KRYMINALISTYKI

Data publikacji 24.10.2019

W miniony wtorek uczniowie klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół w Objezierzu w ramach realizowanego projektu uczestniczyli w lekcji z dziedziny policyjnej kryminalistyki. O tajnikach swojej służby opowiedział technik kryminalistyki Komendy Powiatowej Policji w Obornikach.

22 października br. w Zespole Szkół w Objezierzu uczniowie klas o profilu policyjnym mieli okazję poznać pracę kryminalistyczną Policji opowiedzianą od kuchni.

Podczas spotkania z technikiem kryminalistyki obornickiej Policji młodzież pogłębiła swoją wiedzę m.in. na temat tego co to jest ślad, jakie znamy rodzaje śladów i w jaki sposób dokonuje się ich procesowego zabezpieczania. Uczniowie dowiedzieli się, że dokładna praca technika kryminalistyki pozwala poznać sposób działania sprawcy. Istotą jego pracy jest to, że właściwie zabrany materiał dowodowy na miejscu zdarzenia pozwala nie tylko odtworzyć zdarzenie, ale też udowodnić winę przestępcy.

Funkcjonariusz opowiedział o specyfice swojej służby i wykorzystywanym w tym zakresie specjalistycznym sprzęcie. Uwagę młodych ludzi zwróciła specjalistyczna walizka pełna różnorakich   pędzli, wymazówek, proszków i narzędzi. W czasie trwania lekcji technik kryminalistyki dokonał ujawnienia i zabezpieczenia przykładowych  śladów daktyloskopijnych. Zostały one najpierw ujawnione przy pomocy proszków kryminalistycznych, a następnie zabezpieczane przy użyciu specjalnych folii daktyloskopijnych.

Pełna ciekawych wiadomości lekcja obfitowała także w wiele pytań dot. codziennej pracy technika kryminalistyki oraz szczególnych zdarzeń kryminalnych.  Dla wszystkich uczestników spotkania powyższe zajęcia były niewątpliwie ciekawym doświadczeniem.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach na stałe współpracują z klasami, w których realizowany jest program o profilu policyjnym. Policjanci wspomagają uczniów swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu młodzież nabywa wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, a także poznaje specyfikę pracy mundurowych. Działania promujące zawód policjanta wpisują się także w policyjną akcję „Zostań jednym z nas”.

mł. asp. Paweł Witzberg