OBORNICKIE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

OBORNICKIE OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI

Data publikacji 19.07.2019

Dzisiaj w Rogozińskim Centrum Kultury policjanci oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Obornikach obchodzili Święto Policji. O godzinie 13.00 odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń oraz aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. W uroczystym apelu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu reprezentował podinsp. Maciej Maćkowiak.

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. Tego dnia 1919 roku powołano w Polsce Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. To wydarzenie niewątpliwie stało się jednym z symboli odradzającej się wówczas ojczyzny. Upamiętnieniem tego dnia jest obchodzone co roku 24 lipca Święto Policji.

Rok 2019 jest dla formacji policyjnej szczególny. Równo sto lat temu Sejm Rzeczypospolitej przyjął Ustawę o Policji Państwowej, ujednolicając jej kształt na ziemiach polskich.  Do owoczesnych wartości i tradycji współcześni policjanci odwołują się w codziennej służbie.

Święto Policji, to ważny moment dla funkcjonariuszy i pracowników Policji. Jest to bowiem czas awansów, odznaczeń oraz podziękowań.

 

Dzisiejszą uroczystość uświetnili swoją obecnością między innymi: Starosta Powiatu Obornickiego Zofia Kotecka, Wicestarosta Powiatu Obornickiego Waldemar Cyranek, Wiceburmistrz Obornik Piotr Woszczyk, Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, Wójt Gminy Ryczywół Henryk Szrama, przewodnicząca Rady Powiatu Obornickiego pani Renata Tomaszewska oraz Rady Miejskiej w Rogoźnie Maciej Kutka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach kpt. Krzysztof Pertman, Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo  Sławomir Kołacz, dyrektor Szpitala w Obornikach Małgorzata Ludzkowska, Dyrektor Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie Beata Matelska, były I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Obornikach mł. insp. w stanie spoczynku Wiesław Ptaszyński, Kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Obornikach Justyna Tolińska-Dobra.

 
Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości nastąpiło przywitanie uczestników uroczystości.

W trakcie uroczystej zbiórki  policjantkom i policjantom wręczono akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 

Rozkazem personalnym Komendanta Głównego Policji w korpusie oficerów starszych na stopień podinsp. Policji mianowany został:

- nadkom. Arkadiusz Bukowski

 

Rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu w korpusie oficerów młodszych Policji na stopień kom. Policji mianowany został:

- podkom. Waldemar Hildebrandt

 

Rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu w korpusie aspirantów Policji na wyższy stopień Policji mianowani zostają:

1) na stopień asp. sztab. Policji:

- st. asp. Joanna Szrejter;

- st. asp. Marcin Wysocki;

 

2) na stopień st. asp. Policji:

- asp. Tomasz Łukaszewicz;

- asp. Marcin Marcinkowski;

 

3) na stopień asp. Policji:

- mł. asp. Jarosław Obydź;

- mł. asp. Marcin Pietrucha;

- mł. asp. Adam Zaranek;

- oraz w drodze wyróżnienia mł. asp. Patryk Wielgosz

 

4) na stopień mł. asp. Policji mianowani zostają:

- sierż. sztab. Michał Noak;

- sierż. sztab. Tomasz Węgrzak

 

Rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu w korpusie podoficerów Policji mianowani zostali:

1) na stopień sierż. sztab. Policji:

- st. sierż. Sławomir Brożek;

- st. sierż. Michał Gorgol;

- st. sierż. Oskar Hildebrandt;

- st. sierż. Maciej Maciejewski;

- st. sierż. Jakub Michalski;

- st. sierż. Jacek Rączkowski;

- st. sierż. Łukasz Tarka;

- st. sierż. Grzegorz Till;

- st. sierż. Paweł Wasila;

- st. sierż. Grzegorza Zając

 

2) na stopień st. sierż. Policji:

- sierż. Maciej Janik;

- sierż. Magdalena Januszak;

- sierż. Izabela Leśnik;

- sierż. Agnieszka Majchrzak;

- sierż. Łukasz Siejkowski;

- sierż. Stanisław Sojka;

- sierż. Agnieszka Stoińska

 

3) na stopień sierż. Policji:

- st. post. Tomasz Komański;

- st. post. Anna Sommerfeld;

- st. post. Damian Talaga;

- st. post. Michał Tomasik

 

Rozkazem personalnym Komendanta Powiatowego Policji w Obornikach na stopień starszego posterunkowego w korpusie szeregowych Policji mianowani zostają:

- post. Radosław Banasik;

- post. Jakub Frachanowski;

- post. Patrycja Martyńska;

- post. Patrycja Michalska;

- post. Cezary Nowak;

- post. Remigiusz Pauszek

 

Poza wręczeniem aktów mianowani nadane zostały także odznaczenia i medale Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

W trakcie przemówienia insp. Wojciech Spychała wielokrotnie podkreślał etos policyjnej służby dla Ojczyzny. Ogrom poświęcenia i trud włożony w realizowane działania na rzecz dobra obywateli, przynoszą wymierne efekty w postaci poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Słowa podziękowania skierowane zostały także do policyjnych rodzin.

W swoim  wystąpieniu, Szef obornickiej Policji podziękował władzom samorządowym i instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa. Nowemu Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach wręczył natomiast list gratulacyjny.

Gratulacje i podziękowania skierowane zostały do policjantów i pracowników cywilnych również ze strony obecnych na uroczystości przedstawicieli samorządów. W licznych wystąpieniach podkreślono rolę Policji w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu.

Cała tegoroczna uroczystość związana z obchodami Święta Policji uświetniona została występem Rogozińskiej Orkiestry Dętej pod batutą Romana Tylutkiego.

 

mł. asp. Paweł Witzberg