SYLWESTER TUŻ, TUŻ  ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE I INNYCH - Aktualności - KPP Oborniki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

SYLWESTER TUŻ, TUŻ  ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE I INNYCH

Data publikacji 28.12.2017

Przed nami noc sylwestrowa, kojarząca się przede wszystkim z zabawą i radością. Niech beztroska, czy bezmyślna zabawa nie zepsują nam tak długo wyczekiwanej nocy! Nie ryzykujmy i powitajmy z radością oraz w pełnym zdrowiu Nowy Rok!

Co roku, przede wszystkim w okresie poprzedzającym Sylwestra, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami staje się przyczyną groźnych wypadków. Używanie wyrobów pirotechnicznych wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy o naszych pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.

Ci, którzy zamierzają spędzić noc sylwestrową na koncertach i imprezach plenerowych, powinni pamiętać, że w zatłoczonych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Zastanówmy się, czy warto zabierać ze sobą dużą ilość pieniędzy albo cenną biżuterię.

 

Aby nie dopuścić do powstania sytuacji niebezpiecznej, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa:

1.  Przy zakupie materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy aby na pewno zostały dopuszczone do sprzedaży i czy posiadają instrukcje obsługi w języku polskim. Nie należy kupować petard niewiadomego pochodzenia.

2. Nie odpalaj wyrobów pirotechnicznych w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.

3.   Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie dzieci mają dostęp do takich materiałów, a przy ich odpalaniu powinny być tylko obserwatorem. Czy wiedziałaś/eś, że pręt od zimnych ogni zaraz po zgaśnięciu może mieć temperaturę 650°C? Najbezpieczniej będzie, jeśli odłożysz go do pojemnika z zimną wodą.

4. Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i stosować się do niej.

5. Materiały pirotechniczne należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci.

6. Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych – nie należy także zbliżać się do nich przez 10-30 minut. Jeżeli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia bądź wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny – nie kupuj takiego produktu!

7. Podczas odpalania fajerwerków nie należy się nad nimi pochylać.

8. Nie należy odpalać materiałów pirotechnicznych w tłumie oraz pod wpływem alkoholu.

9. Nigdy nie należy przerabiać fajerwerków ani próbować ich zrobić samodzielnie.